Az hiszem, sokakat meglepett Edit, amikor elmesélte, hogy IT-biztonsági képzésre megy. Nyilván nem értették, hogy mit keres a “szőke pénzügyes” a sok “kocka” között.
Szerintünk nem csodálkozni kell ezen, hanem örülni, hogy tovább erősödik a cég védelme. Szó sincs arról, hogy ezentúl Editnek kellene megvédeni a 250 fős céget a kiberbűnözőktől, de az IT security képzés révén csökkennek a vállalat biztonsági kockázatai.
A kibervédelemmel kapcsolatos mítoszok
Mítosz 1: “Majd az IT megoldja!” Sok cégvezető gondolja úgy, hogy azért vannak a cégnél informatikusok, hogy törődjenek a kibervédelemmel (is). A valóság: Az informatikusoknak millió dolguk van, ebből az IT secutity valószínűleg valahol a lista végén van. Nagy leterheltségük mellett nem tudják nyomon követni a legújabb sérülékenységeket, a friss fenyegetéseket.
Mítosz 2: “Van IT-security szakemberünk, tehát biztonságban vagyunk.”
A valóság: A kibertámadás nem olyan, mint amikor torpedótámadás ér egy hajót. A kibertámadások általában nem egyetlen nagy lyukat nyitnak, hanem a bűnözők leggyakrabban apró réseken, lyukakon hatolnak be. Ezek a lyukak pedig az egyes dolgozóknál keletkeznek.
IT-security nem csak az informatikusok dolga
Hiába veszi meg a cég a legkorszerűbb védelmi szoftvereket, hiába vesz fel kitűnő IT-biztonsági szakembereket, ha dolgozók óvatlanul beengedik a bűnözőket a kiskapun.
A kiberbűnözők ma nem is annyira kártékony kódok írásával foglalkoznak – ezek már könnyen beszerezhetők a dark weben -, hanem a pszichológiában képzik magukat. Ezzel a tudással képesek rávenni a gyanútlan felhasználókat, hogy megnyissanak egy fájlt, vagy kattintsanak rá egy linkre, ami azután utat nyit a támadásnak.
IT security képzés vállalati dolgozóknak
A fentieket felismerve alakítottuk ki a Panor “laikusokat” célzó képzését. A személyre szabott foglalkozáson mindenki megismerheti a legelterjedtebb támadási módokat:
“Nem elég az IT szakembereket képezni. A támadások többsége a munkatársak eszközein keresztül éri a céget.”
Sulák Zsolt
Üzletfejlesztési vezető
Social engineering
Ma az egyik legelterjedtebb csalási módszer, amikor a kiberbűnöző különböző hamis emailekkel, telefonhívásokkal próbálja megszerezni az érzékeny információkat. (Ne hidd azt, hogy te biztosan észrevennéd a csalást. Gyakran még tapasztalt banki szakembereket is sikerül – szerencsére többnyire csak tesztek során – megtéveszteni.
Malware
Ez a rosszindulatú szoftverek gyűjtőneve. Ide tartoznak a trójaiak, a különféle vírusok, férgek és banki kártevők. Rendszerint megtévesztő emailek, vagy hamis weboldalak megnyitása révén kerülnek a gépedre. A legtöbbször fel sem tűnik, hogy megfertőződtél.
Zsarolóvírus
Ez utóbbi években rendkívül elterjedt, speciális malware titkosítja a megfertőzött gépen lévő adatokat és csak váltságdíj fejében oldja fel a titkosítást (gyakran akkor sem).
Jelszólopás
A biztonságos jelszókezelés (illetve annak hiánya) általánosan elterjedt probléma. A gyenge, könnyen feltörhető jelszó az egyik legkönnyebb út a hackerek számára. A biztonságos jelszó beállítása, a kétfaktoros azonosítás (2FA) vagy a passkey alkalmazása gyorsan megtanulható. Ennél lényegesen lassabb folyamat megértetni a felhasználókkal, hogy a jelszókezelés “leegyszerűsítése” később nagyságrendekkel nagyobb bonyodalmakat okoz.
Közös felelősség
A nem informatikával foglalkozó vállalati dolgozók IT security képzése révén erősödik a kollégák információbiztonsági tudatossága. A képzést követően sokkal jobban megértik a kritikus adatok védelmének fontosságát, hamarabb és magabiztosabban ismerik fel az esetleges veszélyeket. Hasznos a képzés azért is, mert a kollégák a munkán kívül, a közösségi médiában is biztonságosabban mozoghatnak. A képzésnek köszönhetően cége újabb eszközök, szoftverek beszerzése nélkül is nagyobb biztonságban tudhatja rendszereit, kritikus adatait.
Keressen minket, hogy mihamarabb megtervezhessük cége dolgozói számára az IT security képzést!
Gyakran Ismételt Kérdések (GYIK) – IT Security Képzés
Miért van szükség IT security képzésre a nem informatikai dolgozók számára?
Az IT-biztonság nem csupán az informatikusok felelőssége. A legtöbb kibertámadás az egyes dolgozók óvatlanságán keresztül történik. Egy jól képzett munkatárs képes felismerni a fenyegetéseket és elkerülni a veszélyeket.
Milyen támadási módszerekkel próbálkoznak leggyakrabban a kiberbűnözők?
A leggyakoribb módszerek közé tartozik a social engineering (megtévesztő e-mailek és telefonhívások), a malware (rosszindulatú szoftverek, például vírusok), a zsarolóvírusok (fájlokat titkosító és váltságdíjat követelő programok) és a jelszólopás (gyenge jelszavak feltörése vagy ellopása).
Hogyan segíthet a képzés a cégem biztonságának növelésében?
A képzés során a munkatársak megismerik a legelterjedtebb kibertámadási módszereket és megtanulják, hogyan védekezzenek ellenük. Ennek köszönhetően csökken a vállalat biztonsági kockázata anélkül, hogy újabb drága szoftvereket kellene beszerezni.
Mennyire időigényes egy ilyen képzés, és milyen formában zajlik?
A Panor képzése rugalmasan alakítható a vállalat igényeihez, és akár néhány órás, gyakorlati fókuszú foglalkozásként is lebonyolítható. A résztvevők interaktív módon sajátíthatják el az alapvető biztonsági ismereteket, amelyeket azonnal alkalmazhatnak a mindennapi munkájuk során.